powrót

rok szkolny 2011/2012

Dzień Patrona w Zespole Szkół w Targowej Górce

27 czerwca w Zespole Szkół w Targowej Górce obchodzono Święto Patrona. Tego też dnia podsumowany został projekt edukacyjny „Szkoła z pasją” realizowany w ciągu całego roku szkolnego przygotowany przez p. D. Biegańską i E. Waligórę. Wielu uczniów naszej szkoły ma swoje wielkie i małe pasje. Realizują je w szkole należąc do różnych kółek zainteresowań (np. kółka plastycznego, komputerowego , geograficznego, chemicznego, zespołu muzycznego ) na SKS-ie bądź poza nią, jak chociażby członkowie Nekielskiej Orkiestry Dętej, czy grupa choreograficzna działająca przy orkiestrze.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie organizatorki p. A. Męch i p. K. Dermiago zapoznały zebranych z przebiegiem całej imprezy. Uczniowie wraz z wychowawcami otrzymali zadania, które należało przygotować w klasie w ciągu jednej godziny. Zadania te związane były oczywiście z postacią gen. A. A. Kosińskiego. Wszyscy z wielkim zapałem przystąpili do pracy ,by po godzinie zaprezentować na forum swoje dzieło. Najmłodsi czyli przedszkolaki malowały wizerunek wsi. Klasy I-III miały za zadanie przedstawić jak wyobrażają sobie pałac, w którym mieszkał nasz patron. Klasy IV-VI namalowały jak wyobrażają sobie uroczystość zaślubin generała z Adelajdą Keyserling, a gimnazjaliści przedstawili życiową drogę Antoniego Amilkara Kosińskiego i jego wielkie dokonania.
Wszystkie pomysły przeniesione na zwykły arkusz szarego papieru zaskoczyły i zachwyciły komisję oceniającą. Bardzo trudno było wybrać najciekawsze prace , bo wszystkie były rewelacyjne.
Kolejne zadanie polegało na zaprezentowaniu piosenki patriotycznej lub żołnierskiej. I tutaj pomysłowość naszych uczniów także zaskoczyła komisję.
No ale cóż, należało wybrać najlepszych. Podliczono punkty i wręczono dyplomy, ale tak naprawdę to nie chodziło o wygraną czy przegraną, tylko o dobrą zabawę. Po części konkursowej zaprezentowali się uczniowie , którzy realizowali swoje wcześniej wspomniane pasje. I tak grupa taneczna składająca się z uczniów kl. I zaprezentowała dwa skoczne tańce, w wykonaniu zespołu muzycznego usłyszeliśmy dwie piosenki. Niezapomniany koncert dali, członkowie orkiestry a cztery członkinie marżoletek pokazały piękny układ taneczny. Na zakończenie imprezy p. Elżbieta Waligóra zaprezentowała doświadczenia chemiczne, którymi pasjonowali się uczniowie kl. II należący do kółka chemicznego. Pani Ela pokazała jak zrobić domową gaśnicę, „kulę ognia” i wiele innych ciekawostek. Po minach widać było, że takie obchody Dnia Patrona to strzał w dziesiątkę, bo wszyscy byli zadowoleni.

Irena Kierzkowska

Konkurs Pięknego Czytania

4 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół w Targowej Górce odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV-VI i gimnazjum, a 15 czerwca dla klas I-III. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności czytania, oczywiście pięknego. Najlepszymi lektorami okazali się:

z klas gimnazjalnych- Aneta Pankros kl. III g, Julia Nikodem kl. II g, Anna Wawrzyniak kl. II g

W kategorii klas IV-VI- miejsce I zajęła Magdalena Wojkiewicz, II Faustyna Przybylska, III Weronika Matysiak

W zmaganiach najmłodszych zwyciężyły- Olimpia Wojkiewicz z kl. II, Nikola Chuda z kl. II, Ola Frąckowiak z kl. I.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Irena Kierzkowska

Rodzinny Piknik oraz podsumowanie projektu „Wypoczynek z historią w tle”

 

16 czerwca w Zespole Szkół w Targowej Górce  odbył się „ Rodzinny Piknik” łączący bardzo ważne święta, a mianowicie Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Tego też dnia nastąpiło podsumowanie realizowanego w naszej szkole gminnego projektu współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, pod hasłem  „Wypoczynek

z historią w tle – zagospodarowanie przestrzeni publicznej”. Projekt  ten obejmował następującą tematykę:

-Życie i działalność gen. A.A. Kosińskiego, współtwórcy Legionów Polskich we Włoszech

- Przodkowie związani życiem z Naszą Małą Ojczyzną

- Historia OSP , Stare i nowe samochody strażackie

- Szkoła dawniej i dziś

- Historia Kościoła i działalność bł. Marii Karłowskiej

-Targowa Górka – Moja Mała Ojczyzna- folder promujący wieś

- Tu mieszkam, tu żyję – spacer po Targowej Górce – film promujący wieś

- Tu jest moje miejsce- plakat promujący Targowa Górkę

- Wywiad z proboszczem- kapelanem Straży Pożarnej

We wszystkie zadania projektu włożono  dużo serca i wysiłku.  Najmłodszym uczniom wielu emocji dostarczyło spotkanie ze strażakami, poznanie historii OSP w Targowej Górce oraz zwiedzanie strażnicy.

Z wielką ochotą przystąpili potem do rysowania starych i nowych samochodów strażackich. Najciekawsze prace zaprezentowano na wystawie i oczywiście nagrodzono. Także młodsi uczniowie realizowali kolejne z zadań  projektu, a mianowicie „Życie i działalność gen A.A. Kosińskiego”. Wykonali oni portret patrona naszej szkoły, co również zostało docenione i pokazane na wystawie.

W wykonanie  prac plastycznych na temat „Szkoła dawniej i dziś” włączyli się także uczniowie korzystający ze świetlicy środowiskowej w Targowej Górce.

Pozostałe zadania projektu wykonywali uczniowie klas szkoły podstawowej

 i gimnazjum. Zebrali informacje na temat historii Kościoła, wykonali zdjęcia ,co można było zobaczyć na wystawie okolicznościowej. Tam też zaprezentowali materiały o ludziach związanych życiem z naszą miejscowością a także kim była bł. Maria Karłowska. O swojej Małej Ojczyźnie- Targowej Górce przygotowali folder, nakręcili filmy, wykonali plakaty, by pokazać piękno naszej miejscowości i życie ludzi, przeprowadzili wywiady z ważnymi osobami ,a  za tymi  wszystkimi działaniami kryła się oczywiście promocja naszej wsi zachęta do odwiedzania Targowej Górki.

A oto lista nagrodzonych uczniów za wykonanie poszczególnych zadań. I tak w kategorii prac plastycznych- „Stare i nowe samochody strażackie” nagrody otrzymali:

-Paweł Jaskólski, Roman Wiśniewski, Bartosz Ostenda, Kamil Menes, Kamila Rogalska, Olimpia Wojkiewicz, Wiktoria Ratajczak, Weronika Lewoczko, Aleksandra Frąckowiak, Katarzyna Napora, Szymon Borczuch, Krzysztof Myszker, Nikola Chuda, Julita Zacholska.

Wyróżnieni zostali: Kacper Lipiński, Bartosz Menes, Łukasz Borowski, Magdalena Daniszewska, Kamil Radziejewski, Mateusz Mieloch.

Za namalowanie portretu gen. A.A Kosińskiego nagrody otrzymali: Julia Gawron, Kamila Rogalska, Michał Bogaczyk, Wiktoria Ratajczak, Weronika Lewoczko, Aleksandra Frąckowiak, Katarzyna Napora, Szymon Borczuch, Nikola Chuda.

Wyróżnieni zostali: Magdalena Daniszewska, Weronika Zielińska.

„Szkołę dawniej i dziś” zaprezentowali: Anna Lewoczko, Aleksander Zielniewicz, Remigiusz Daniszewski.

Za nakręcenie najciekawszych filmów o Targowej Górce nagrodzeni zostali: Olga Nowak, Weronika Zastawa, Wiktoria Waligóra, a wyróżniono: Marlenę Nowak, Urszulę Mieloch, Szymona Andrzejewskiego, Karolinę Pankros, Dawida Kwiatkowskiego.

Za folder promujący wieś nagrodzono: Darię Wojtaszak, Natalię Bilską, Dawida Tomiaka, Wiktorię Waligórę, Marlenę Nowak.

Wszystkie nagrody wręczył burmistrz M i G Nekla pan Karol Balicki oraz prezes OSP w Targowej Górce, pan Mateusz Szałek.

Połączenie „Rodzinnego Pikniku” z podsumowaniem projektu pozwoliło wszystkim uczestnikom spędzić bardzo wesołe i udane sobotnie popołudnie. Dedykując swoim rodzicom piękne piosenki, tańce, na scenie  zaprezentowały  się przedszkolaki, uczniowie klas I-III i ci nieco starsi także. Dużym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek, basen z kulkami, strzelanie z wiatrówki oraz mnóstwo smakołyków „słodkich i słonych” przygotowanych przez Radę Rodziców. Niebywałą atrakcją była też parada motocyklistów. Nie przewidziana była tylko jedna rzecz, ciężkie granatowe chmury i gromy z nieba, co niestety zmusiło wszystkich do ucieczki i chowania się przed ulewą gdzie się tylko da, i co niestety sprawiło zakończenie imprezy przed czasem.

Mimo to, choć przemoczeni to wszyscy  byli zadowoleni.

Szczegóły imprezy można zobaczyć na stronie www.zstargowagorka.gminanekla.pl

Irena Kierzkowska


W Podstolicach

 

6 czerwca po południu kilka koło przyrodnicze wybrało się rowerem do parku w Podstolicach. W tym okresie park jest bardzo atrakcyjny, kwitnie wiele kwiatów i krzewów, a w stawie różowe grzybienie. Oprócz ciekawych roślin, mogliśmy tam zobaczyć pawie, kozy tar oraz kucyki, które akurat wypasały się na łące obok. W drodze powrotnej zajrzeliśmy do zabytkowego , drewnianego kościołka w Opatówku, przed którym rosną równie stare lipy– pomniki przyrody o czym zawiadamia

Lucyna Idasiak

Dzień Dziecka i Sportu

        Dzień 1 czerwca  w Zespole Szkół w Targowej Górce obchodzono „ na wesoło i sportowo”, a to za sprawą nie tylko Dnia Dziecka, ale także Dnia Sportu.

         Zanim jednak rozpoczęły się sportowe rozgrywki, Rada Rodziców wręczyła uczniom słodki upominek z okazji Dnia Dziecka.  Następnie  wszyscy uczniowie, od przedszkolaków po gimnazjalistów, wzięli liczny udział w zabawach i konkurencjach sportowych, w których wyłoniono wielu zwycięzców.

        Najmłodsi, a więc grupa przedszkolna rywalizowała w takiej konkurencji jak: slalom z przeszkodami, w którym zwyciężyli: wśród pięciolatków - Szymon Przybysławski, Damian Zielniewicz, Roksana Kryszak oraz z zerówki- Julia Jaszczak, Klaudia Zielniewicz, Anna Sikora .W konkurencji - rzuty do celu, wygrali: Adam Sikora, Honorata Bednarek, Dominika Refermat z grupy młodszej, a z sześciolatków najlepszymi okazali się: Sandra Menes, Oskar Taczanowski i Kamil Menes.

        Również uczniowie klas I-III w „ Wyścigach na wesoło” dzielnie walczyli o miejsce na podium. Konkurencje i zwycięzców z poszczególnych klas przedstawia poniższa tabela.

 

Konkurencja sportowa

Zwycięzcy

 

Slalom z przeszkodami

Weronika Lewoczko

Jakub Kwiatkowski

Julita Zacholska

kl.III

 

kl.III

kl.II

Skoki przez  skakankę

Weronika Lewoczko

Weronika Zielińska

Klaudia Refermat

kl.III

 

kl.III

kl.III

Wyścig na  jednej nodze

Weronika Lewoczko

Weronika Zielińka

Mateusz Piotrowski

kl.III

 

kl.III

kl.I

Toczenie piłki koszykowej

Weronika Lewoczko

Roman Wiśniewski

Julita Zacholska

kl.III

 

kl.III

kl.II

Prowadzenie piłeczki po slalomie kijem do unihokeja i strzał do bramki

Mateusz Piotrowski

Katarzyna Napora

Jakub Kwiatkowski

kl.I

 

kl.II

kl.III

Wyścig z kozłowaniem piłki siatkowej

Julita Zacholska

Mateusz Piotrowsk

Dawid Kołodziejczak

kl.II

 

kl.I

kl.III

         Uczniowie  klas IV-VI i gimnazjaliści rywalizowali, bawiąc się przy tym wesoło w takich konkurencjach  jak:

                nawigacja

                słomka i makaron

                ping-pong

                przekładanie ziarenek fasoli do kubeczka

                wyścig z balonami

                budujemy wieżę

                noszenie wody do kubka na czas

                wyścig z ubieraniem

                rzuty lotkami do celu

                układanie puzzli

        Zdobywane punkty w tych konkurencjach gromadzone były w puli całej klasy ,gdyż była to rywalizacja klasowa. I tak, w kategorii klas IV- VI pierwsze miejsce zajęła klasa V, drugie klasa IV, a miejsce III przypadło klasie VI. W kategorii gimnazjum zwyciężyła klasa II, miejsce drugie zajęła klas I, a na miejscu III uplasowała się klasa III.

        Wszyscy zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i gromkimi brawami. Na zakończenie tego jakże emocjonującego dnia, na boisku szkolnym rozegrany został mecz piłki nożnej uczniowie kontra rodzice, a konkretnie ojcowie.

Uśmiechnięci i zadowoleni rozeszliśmy się do domów.

 

Wycieczka „Na południk 17◦17’ ”

       Dnia 24.05 o godzinie 800 uczniowie klas I, II i III Szkoły Podstawowej w Targowej Górce wyjechali na wycieczkę „Na południk 17◦17’ ” organizowaną przez Biuro Imprez Turystycznych i Kulturalnych „Semafor”. Wycieczka rozpoczęła się w Środzie Wielkopolskiej, gdzie uczniowie zwiedzili zabytkową parowozownię i obejrzeli kolejkę wąskotorową. Mieli również okazję prowadzić ręczną drezynę, a ośmiu wybranych uczniów odbyło kurs na maszynistę kolejki spalinowej. Następnie udaliśmy się do Zaniemyśla, a tam zwiedziliśmy jedno z najmniejszych muzeów świata „Lokalną izbę pamięci poświęcona kolejce i kolei”. Dzieci ubierały stroje wszystkich pracowników kolei i brały do ręki przedmioty niezbędne do pracy kolejarza. Później pojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego, w którym dzieci obejrzały zwierzęta tam żyjące. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję przejechać się zaprzęgami konnymi, gdzie w czasie przejażdżki słuchali opowieści o groźnych trolach, co wywołało wielki niepokój wśród niektórych uczniów. Wielką atrakcją były też przejażdżki w siodle. Kolejnym punktem wycieczki był swojski poczęstunek (kiełbasa pieczona w ognisku, chleb ze smalcem i kiszony ogórek). Na zakończenie pobytu dzieci wzięły udział w turnieju rzutu podkową. Zwycięzcy wchodząc na podium odbierali nagrody: złotą, srebrną lub brązową podkowę. Zadowoleni i pełni wrażeń o 1630 wróciliśmy do Targowej Górki. Mamy nadzieję, że ta wycieczka pozostanie długo w pamięci naszych uczniów.

 Grażyna Jaskułecka

Barbara Szczepańska

 Ewa Wolniak

XI SPOTKANIA MAŁYCH ARTYSTÓW

 

29 maja 2012 roku w Zespole Szkół w Targowej Górce odbyły się XI Spotkania Małych Artystów.

Uczestniczyły w nich dzieci klas I– III z Gminy Nekla, które prezentowały swoje talenty wokalne, muzyczne, aktorskie i  recytatorskie. Podczas oczekiwania na werdykt, dzieci wzięły udział w zabawach związanych z promocją zdrowia. W grupach rozwiązywały krzyżówki, wykreślanki, układały hasła, brały udział w zabawach ruchowych, a także wykonały na płycie boiska ogromny plakat pod hasłem „Żyj zdrowo”.

Jury w składzie pani Iwona Zawiślak- przewodnicząca, Halina Szczecińska-Popiela, Katarzyna Potejko i Zofia Wiśniewska, przyznały 26 wyróżnień. Nagrodzeni uczniowie to: Jakub Kujawa, Martyna Urbaniak, Weronika Duszyńska, Maja Szafraniak z Zespołu Szkół w Zasutowie, Maciej Głowiński, Emilia Kubisiak, Martyna Markiewicz, Kacper Czyżewski, Marta Czyżewska, Wiktoria Jóźwiak, Julia Begier, Barbara Górska, Zuzanna Nowakowska, Wiktoria Kozerska z Zespołu Szkół w Nekli, Zuzanna Król, Mirosław Kanty, Kacper Boguła, Nikola Chuda, Klaudia Refermat, Krzysztof Myszker, Aleksandra Frąckowiak, Zuzanna Tomiak, Jakub Kwiatkowski, Weronika Zielińska, Olimpia Wojkiewicz, Julita Zacholska z Zespołu Szkół w Targowej Górce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a wyróżnieni książki.

Paniom pracującym w jury serdecznie dziękujemy.

Nie byłoby tej imprezy, gdyby nie praca nauczycieli i pomoc rodziców- gratulujemy i dziękujemy.

         Organizatorki składają również serdeczne podziękowania sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Nekli, Urzędowi Miasta i Gminy Nekla- Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Targowej Górce, dzięki ich wsparciu możliwe było zorganizowanie Spotkań Małych Artystów.

Barbara Stawowa

Grażyna Jaskułecka

NA ŚREMSONGU

  W dniach od 15 do 18 maja odbywał się w Śremie XXI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej- Śremsong' 2012. Na scenie w Hali Bazar w ciągu czterech dni zaprezentowały się łącznie 93 podmioty wykonawcze, co dało liczbę 658 wykonawców i około 100 opiekunów. Wśród wyróżnionych zespołów z gimnazjum znalazł się Zespół Wokalny z Zespołu Szkół w Targowej Górce w składzie: Weronika Matysiak,  Marta Myszkiewicz, Marlena Nowak, Gabriela Lewoczko, Natalia Kempiak, Karolina Krotofil, Karolina Pankros, Faustyna Przybylska,  Edyta Refermat, Alicja Szuba, Wiktoria Waligóra, Anna Wawrzyniak, Magdalena Wojkiewicz, Natalia Zacholska i Angelika Zielińska. Z wyróżnionych zespołów wybrani przez jurorów  zaśpiewali na Koncercie Galowym w piątek 18 maja. Był czas (rok 2003), kiedy na koncercie finałowym zaprezentowała się absolwentka szkoły w Targowej Górce – Patrycja Lisiecka (wtedy Stankowska) – zdobywając statuetkę ŚREMSONGU, jedną z dziesięciu przyznawanych najlepszym wykonawcom. W następnym roku (2004) uczennica gimnazjum Zespołu Szkół w Targowej Górce Ilona Wojtkowiak też wyróżniła się jako solistka i zaśpiewała na koncercie galowym. Miło jest stać na scenie jako opiekun wyróżnionych, wspólnie z innymi wyróżnionymi i jurorami śpiewać „Barkę” czy otrzymywać upominki z logo ŚREMSONGU. Do dziś zachowałam dzwoneczek porcelanowy z franciszkaninem- bębniarzem i kubek z grającym na tubie.  Począwszy od czwartego ŚREMSONGU w logo  przedstawiona jest ta sama postać franciszkanina z jakimś instrumentem. Pierwszy raz byłam z zespołem wokalnym z Targowej Górki w 1998 roku i wtedy był to franciszkanin z wielkim bębnem. I tak przez lata zmieniały się instrumenty, na pamiątkowych gadżetach franciszkanin gra między innymi na saksofonie (2002), dudach (2003), tubie (2004), bongosach (2005), by uderzyć w gong (2006) na XV lecie śremsongowych spotkań. Z tej okazji organizatorzy wydali jubileuszowy kalendarz. Wcześniej, bo w 2000 roku franciszkanin „zagrał na skrzypcach”, a każdy uczestnik tego spotkania otrzymał pamiątkową torbę z franciszkaninem- skrzypkiem.

Czymże jest ŚREMSONG? Nie jest to tylko przegląd piosenek religijnych, to swoista katecheza, jak o przeglądzie mówi jej pomysłodawca Janusz Skotarczak, który rok rocznie wita uczestników na przeglądzie. Spotkania odbywają się zawsze w tygodniu urodzin bł. Jana Pawła II. ŚREMSONG jest odpowiedzią na słowa Jana Pawła II, który powiedział: „ Wiara, która nie staje się kulturą, jest wiarą pustą i przeżytą w sposób niedostateczny”. Skoro tak to muzyka i piosenka mogą i powinny być wyrazem naszej wiary; to one mogą w sposób cudowny nieść przesłanie, że „ Bóg jest miłością” w czym zgadzam się całkowicie z panem Januszem. W grudniu 2000 roku pan Janusz mógł osobiście opowiedzieć Janowi Pawłowi II o Przeglądzie na prywatnej audiencji, chociaż wcześniej już Papież błogosławił śremsongowiczom listownie. Przegląd nie udałby się bez życzliwości wielu osób, a w szczególności bez Śremskiego Ośrodka Kultury, aktualnie głównego organizatora imprezy na czele z panią Dyrektor. W 2007 roku pani Dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury przyznała specjalne wyróżnienie Zespołowi Wokalnemu z Targowej Górki, który urzekł ja subtelnym śpiewem.

Tegoroczne Spotkanie w Śremie było dla uczestników z Targowej Górki szczególne, bo upamiętnione wyróżnieniem. Jedenaście razy stanął na śremsongowej scenie Zespół z Targowej Górki i kilka razy wystąpili soliści. W najliczniejszej VIII edycji w roku 1999 wystąpiło 2199 uczestników, powyżej  2 tys. uczestników było także w 2001 i w 2002 roku. Mam nadzieję, że ŚREMSONG przetrwa do jubileuszu 25 lecia, które przypadałoby za cztery lata. Organizatorzy czekają w maju na śpiewających uczestników z całej Polski do wspólnego odkrywania, że „ Bóg uśmiecha się, kiedy widzi, że człowiek śpiewa” (R. Tagore).

Lucyna Idasiak

 

Warsztaty smaku- Zmysłowa podróż

 

          Od 11 maja uczniowie klasy V z  Zespołu Szkół w Targowej Górce biorą udział w projekcie pt. „ Warsztaty smaku – Zmysłowa podróż- czyli świadome postrzeganie multisensoryczne”. Organizatorem tego przedsięwzięcia  jest Stowarzyszenie Światowid we współpracy ze Stowarzyszeniem SLOW FOOD Wielkopolska.

          Warsztaty smaku  uczą  interpretować różne bodźce zmysłowe, aby właściwie rozpoznać i docenić walory żywności. Tłumaczą jak rozumieć niektóre mechanizmy prowadzące do wielozmysłowego poznawania świata. Na zajęciach przeprowadzane są ćwiczenia połączone z degustacjami, które angażują wszystkie zmysły uczestnika. Proste i złożone zadania pozwalają kojarzyć  to co znane, z tym co dopiero się poznaje. Nowo nabyte umiejętności powinny uczynić uczestników bardziej świadomymi konsumentami.

Warsztaty smaku składają się z 6 modułów tematycznych, a mianowicie:

1.              Spójrz, nie dotykaj.

2.              Odkrywamy aromaty.

3.              Tekstura i konsystencja.

4.              Chrup czy trzask.

5.              Doznania podniebienia.

6.              Świadome postrzeganie multisensoryczne.

Cele warsztatów smaku to:

1.              Udział w zorganizowanym doświadczeniu rozpoznawania i interpretacji bodźców zmysłowych dotyczących żywności.

2.              Rozbudzenie ciekawości rozumienia niektórych emocji jakie towarzyszą przy wyborze żywności .

3.              Rozwój świadomości wyborów dotyczących odżywiania

4.              Nabycie umiejętności przewidywania efektów dokonywanych wyborów dotyczących żywności.

5.              Uwrażliwienie uczestników na konieczność ochrony środowiska.

          Moduł 1 i 2 już został zrealizowany w naszej szkole. Każdy temat trwał 2 godziny lekcyjne. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Mogli określać swoje doznania, wymieniać się spostrzeżeniami. Takie połączenie nauki z wymianą doświadczeń  dawało im dużo satysfakcji i radości. Z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

Irena Kierzkowska

IV miejsce przedszkolaków w IX Międzygminnej Olimpiadzie Sportowej

 

11 maja br. dzieci z grupy 6– latków, wzięły udział w IX Międzygminnej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków. W tym dniu, na Hali Sportowej
w Nekli, spotkało się 11 sportowych drużyn. Olimpiada odbyła się pod hasłem: TRZY, DWA, JEDEN– START PO ZDROWIE, a jej celem było propagowanie zdrowego stylu życia i zaszczepienie wśród dzieci  sportowego ducha rywalizacji już od najmłodszych lat.

Podczas olimpiady dzieci zmagały się z konkurencjami indywidualnymi, m.in. „Jestem skoczny”, ,,Skoki Kangura”, Sadzenie ziemniaków”, Wyścigi na hulajnogach”, ,,Jestem mistrzem” itd. Najlepsi w rywalizacjach indywidualnych z naszego przedszkola okazali się Dominik Orwat zajmując III miejsce w konkurencji „Sadzenie ziemniaków” oraz Bartosz Ostenda zdobywając także III miejsce w konkurencji „Jestem mistrzem”. Doskonałą sprawność fizyczną oraz sportowego ducha walki mogliśmy również oglądać podczas rywalizacji drużynowych takich jak: ,,Sztafeta z pałeczką”, ,,Wyścig taczek z piłkami”, ,,Tor przeszkód - Kulawy lisek”.  W konkurencjach drużynowych nasze przedszkole zajęło I miejsce, wyprzedzając Przedszkole w Nekli oraz Przedszkole „Słoneczko” z Wrześni.

Po podsumowaniu wyników konkurencji drużynowych i indywidualnych nasze przedszkole zakończyło olimpiadę zdobywając IV miejsce. Dzieci otrzymały puchar oraz nagrody.

Przedszkolakom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Aleksandra Kaźmierczak

Spotkanie ze strażakami

          7 maja w Zespole Szkół w Targowej Górce odbyło się spotkanie przedstawicieli straży pożarnej z przedszkolakami i uczniami klas I-III. Do upozorowanego pożaru, na sygnale, na boisko szkolne wjechał wóz strażacki, z którego wyskoczyli umundurowani strażacy. Rozwinęli węże i gasili pożar. Po ugaszeniu pożaru rozległy się gromkie brawa. Dzieciom również bardzo podobało się lanie wody z węży strażackich.  Potem był pokaz wozu strażackiego, można było wsiąść, zobaczyć wóz od wewnątrz, przymierzyć hełm, maskę tlenową i dać się przywiązać do noszy. Na zakończenie pokazu odbyła się przejażdżka wozem wokół boiska,  która sprawiła wszystkim ogromną radość. Następną atrakcją było zwiedzanie strażnicy OSP, gdzie dzieci poznały historię wozów strażackich tych dawnych i współczesnych. Druhowie przypomnieli też uczniom numery alarmowe, opowiedzieli  na czym polega praca strażaka, pokazali i opisali strój jaki noszą na sobie podczas akcji ratunkowej.

          Spotkanie ze strażakami dla przedszkolaków i uczniów kl. I-III, było nie tylko ciekawą atrakcją, ale również inspiracją do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „ Stare i nowe wozy strażackie” w ramach projektu „ Wypoczynek z historią w tle-zagospodarowanie przestrzeni publicznej”. Do zorganizowania tak ciekawej imprezy przyczynili się druhowie OSP w Targowej Górce, a w szczególności :p. Mateusz Szałek, p. Przemek Szałek, p. Daniel Waligóra, p. Michał Jarzyna, p. Andrzej Zielniewicz, p. Stanisław Wojkiewicz za co składamy im serdeczne podziękowania. 

Irena Kierzkowska

SUKCES PIŁKARZY Z IV KLASY

            Dnia 29.04 odbył się w Nekli Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza dla dzieci klas I-IV. W zawodach udział wzięły 3 drużyny. Targową Górkę reprezentowali uczniowie z klasy IV, pod nazwą "FC Górka" w składzie: Ania Lewoczko, Kasia Lewoczko, Dominik Żaczkiewicz, Arek Gałafin, Reniu Janiszewski, Olek Zielniewicz, Kacper Sołtysiak i Kuba Grzegorzewicz. Neklę reprezentowały 2 drużyny; "Niebieskie Szatany" i "Black Tigers". Nasi uczniowie wygrali obydwa mecze, wygrywając tym samym zawody i zdobywając Puchar Burmistrza. Królem strzelców został Dominik Żaczkiewicz, a najlepszym bramkarzem okazał się Olek Zielniewicz.

Dariusz Nikodem

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

 

          27 kwietnia uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Targowej Górce zgromadzili się na holu, by uczestniczyć w uroczystym apelu poświęconym 221 rocznicy Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto  wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie pod kierunkiem p. Lucyny Idasiak wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Bogurodzicę”. Z kolei uczniowie z gimnazjum wraz z zespołem wokalnym, w montażu słowno- muzycznym, zaprezentowali historię utworzenia pierwszej konstytucji w Europie i zaśpiewali patriotyczne pieśni.

Uroczysty apel zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

Irena Kierzkowska

Obchody Dnia Ziemi w Zespole Szkół w Targowej Górce

           23 kwietnia w Zespole Szkół w Targowej Górce odbyły się obchody Dnia Ziemi. Chcąc uczcić ten szczególny dzień, uczniowie kl.V pod kierunkiem p. Doroty Biegańskiej, przygotowali i przedstawili inscenizację pt. ”Niezwykli goście”. Poprzez przedstawienie chcieli zwrócić uwagę na otaczający nas świat i na to, co zagraża naszej przyrodzie.

          Następnie prowadząca apel p. Lucyna Idasiak przeprowadziła szybki konkurs na temat segregacji śmieci. Uczniowie zarówno starsi jak i młodsi doskonale poradzili sobie z odpowiedziami. A był to wstęp do rozstrzygnięcia Konkursu Kontroli Segregacji Śmieci, który trwał w naszej szkole przez miesiąc. Wzięli w nim udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Najlepszymi okazali się drugoklasiści

i trzecioklasiści z podstawówki. W nagrodę obie klasy poszły na lody.

          Na zakończenie apelu zaśpiewał i zatańczył zespół wokalny działający w naszej szkole w towarzystwie uczniów klasy V.

Irena Kierzkowska

WIOLONCZELE W TARGOWEJ GÓRCE

 

15 kwietnia w kościele parafialnym w Targowej Górce po raz pierwszy w tym miejscu, można było nacieszyć ucho ciepłym brzmieniem wiolonczel. Mogło się to stać dzięki życzliwości miejscowego proboszcza ks. Sławomira Stronki, który jest otwarty na tego typu inicjatywy, że wspomnę koncert organowy sprzed pół roku.

Tym razem JAN PAWEŁ II- ORĘDOWNIK ŚWIĘTOŚCI był powodem koncertu jaki się odbył we wspomnianej świątyni, formą dziękczynienia Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. Składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpiła wokalistka Patrycja Lisiecka i Sylwester Ludwiczak– organista miejscowego kościoła oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Targowej Górce w piosenkach o tematyce religijnej, w drugiej natomiast zaprezentował się duet wiolonczelowy z Poznania wykonując utwory z epoki baroku. Koncert prowadzili Karolina Krotofil uczennica II klasy Zespołu Szkół w Targowej Górce i Adam Andrzejewski absolwent tej szkoły– aktualnie uczeń klasy II technikum.

Piosenki wykonywane w duecie przez p. Patrycję i p. Sylwestra wprowadziły nas w tematykę koncertu.  Słuchając „Ojcze święty błogosław”, „O Janie Pawle Ojcze nasz” można było zadumać się nad postacią błogosławionego Jana Pawła, z którym wiele osób ma osobiste wspomnienia. Piosenka „ Łzy matki” wykonywana przez wspomniany duet mogła wywołać tylko jedno skojarzenie w odniesieniu do świętości Jana Pawła: TOTUS TUUS motto życia Jana Pawła II ze wskazaniem na Matkę Bożą jako obraz i wzór świętości dla każdego chrześcijanina i całego Kościoła. „Kościół przyniósł Polsce  Chrystusa– to znaczy klucz do zrozumienia tej wielkiej podstawowej rzeczywistości jaka jest człowiek Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi – drzwi kultury, ekonomii, polityki, rodziny, życia osobistego i społecznego. Bez Chrystusa człowiek nie pozna siebie w całej pełni, nie będzie wiedział do końca kim jest i dokąd zdąża” Te i inne słowa bł. Jana Pawła II towarzyszyły słuchaczom w czasie trwania  koncertu.

Zespół wokalny działający od września ubiegłego roku w Zespole Szkół w Targowej Górce pod kierunkiem Lucyny Idasiak zaśpiewał dwie piosenki gospel. W pierwszej przekonywał, że: „Powołani jesteśmy do głoszenia wiary” .Piosenka ta jest odzwierciedleniem tego co Jan Paweł II zawarł w Redemptor hominis. „Nikt wierzący w Chrystusa nie może uchylić się od obowiązku głoszenia Chrystusa wszystkim ludziom". Druga z wykonywanych przez zespół piosenka: „Tak Jezus dobry jest” znakomicie pasowała do drugiej niedzieli Wielkanocy, w którą to Kościół głosi światu Boże Miłosierdzie. Apostołką Bożego Miłosierdzia była św. Faustyna Kowalska– jej portret mieści się pod obrazem Bożego Miłosierdzia po lewej stronie od ołtarza w kościele i błogosławiona Maria Karłowska, której portret beatyfikacyjny znajduje się z prawej strony ołtarza wraz z relikwiami. Bł. Jan Paweł II, który także był orędownikiem Bożego Miłosierdzia, zmarł w wigilię tego Święta.

Dzieci II i III klasy podstawowej przygotowane przez p. Patrycję Lisiecką zaśpiewały piosenki z repertuaru Arki Noego „Na drugi brzeg” i „Święty, święty uśmiechnięty” udowadniając w ten sposób, że świętość jest czymś bardzo radosnym i źródłem szczęścia osiągalnego dla każdego człowieka.

Po wokalnych występach przyszła pora na zaprezentowanie się znakomitych wiolonczelistek z Akademii Muzycznej z Poznania p. Agnieszki Brojek i Katarzyny Napiwodzkiej.

Agnieszka Brojek jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, specjalność studia orkiestrowe. W latach 1996 – 2006 była związana z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Obecnie współpracuje z różnymi orkiestrami, m.in. Orchester der Tiroler Festspiele Bartolomeo Bruni di Cuneo (Włochy). Karolina Napiwodzka jest studentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie asystenta Tomasza Lisieckiego. Brała udział w kursach mistrzowskich oraz licznych koncertach kameralnych i solowych. W semestrze zimowym bieżącego roku akademickiego przebywała w Musikhochschule Luebeck w ramach wyjazdu stypendialnego „Erazmus”

Pierwszym zagranym utworem był Ricercar nr 1 Domenico Gabrielliego, włoskiego wiolonczelisty, kompozytora, który jak powiedziała nam pani Agnieszka Brojek, był bardzo ważny dla wiolonczelistów, bo jako pierwszy komponował na wiolonczele. Kolejnym wykonanym utworem był kanon wspomnianego wcześniej kompozytora z XVII wieku. W tym czasie, gdy Gabrielli komponował swe utwory, we Francji urodził się kompozytor Josepf Bodin de Boismortier, który też komponował na wiolonczele, choć sam był flecistą. Jego sonata d-moll była kolejnym utworem wykonanym przez wiolonczelistki z Poznania. Kolejny zagrany utwór to Sonata B-dur op.8 nr 8 Williama de Fesch flamandzkiego skrzypka. Koncert zakończył utwór klasyczny, a były to wariacje Justus Dotzauera na temat „ La ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta w opracowaniu na wiolonczele.

Utwory kompozytorów baroku doskonale wkomponowały się w klimat kościoła w Targowej Górce, w którym można odnaleźć barokowe odniesienia w wystroju wnętrza. Ciepłe, łagodne brzmienie wiolonczel niosło ukojenie wrażliwemu słuchaczowi, który z pewnością dostrzegł też wirtuozerski kunszt gry pani Agnieszki Brojek na tym instrumencie i znakomity akompaniament jej studentki. Koncert wiolonczelistek bardzo się podobał, o czym świadczyły częste brawa, a na zakończenie publiczność przywołała wykonawczynie długimi oklaskami. Pozostali wykonawcy też zostali poproszeni do wyjścia jeszcze raz, aby na zakończenie wspólnie z publicznością zaśpiewać ulubioną „Barkę”, nieodłącznie kojarzącą się z pontyfikatem bł. Jana Pawła II.

Lucyna Idasiak

Obchody Zbrodni Katyńskiej w Zespole Szkół w Targowej Górce

Minęły 72 lata od odkrycia strasznej zbrodni ludobójstwa ,która miała miejsce w Katyniu. Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej na trwałe wpisane są w kalendarzu uroczystości szkolnych w Zespole Szkół w Targowej Górce. Jesteśmy jedyną szkołą w gminie Nekla, która otrzymała ziemię z katyńskich grobów. Stało się to z inicjatywy majora Teofila Ryszarda Rubasińskiego, żołnierza AK i Wojska Polskiego. Major był jednym z pierwszych odkrywców katyńskich grobów. Tak wspomina po latach tamte chwile: 

"...10 stycznia 1942 roku pociąg zatrzymał się w rejonie Smoleńska, opodal Lasu Katyńskiego, nie znając jeszcze jego tajemnic. Pewnego dnia Rosjanka pochodzenia polskiego, słysząc mowę polską, podeszła i przekazała informację, że las kryje szczątki zamordowanych polskich oficerów. Następnego dnia, aby nas przekonać, przyniosła rogatywkę polskiego oficera. Za zgodą komendanta wraz z kolegą uzbrojeni w łopaty udaliśmy się do lasu. Odkryliśmy mogiłę polskich oficerów: kapitana i majora. Ułożyliśmy ciała, uformowaliśmy mogiłę, stawiając brzozowy krzyż. Tak poznałem tajemnicę Lasu Katyńskiego."

Garść ziemi z Katynia, major Rubasiński otrzymał od młodzieży z XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu w 2008 roku. W pięknej patriotycznej scenerii  za zgodą p. dyr Hanny Migdalskiej przekazał ją naszej społeczności uczniowskiej 30 kwietnia 2009 r.

Rok później spotkało nas kolejne wyróżnienie , bo obok szkatuły z ziemią major Rubasiński złożył otrzymany medal „ za utrwalanie pamięci Katyń”. 30 kwietnia 2010 roku, w pierwszą rocznicę przyjęcia ziemi katyńskiej, uczczono pamięć wszystkich ofiar  posadzeniem na terenie naszej placówki Dębu Pamięci. Ten w Targowej Górce rośnie dla uhonorowania pamięci Wincentego Dutkiewicza, aspiranta Policji Państwowej pochodzącego ze Starczanowa. 13 kwietnia, niecodzienną lekcją historii uczciliśmy rocznicę Katyńskiej Zbrodni a także pamięć wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Uczniowie obejrzeli krótką prezentację o wydarzeniach sprzed 72 lat. Poznali historię katyńskiej tragedii. Wysłuchali wierszy w wykonaniu uczennic z kl.VI i kl.II g oraz pieśni poświęconych ofiarom Katynia i katastrofy lotniczej.

Irena Kierzkowska

Jasne, że klar- warsztaty językowe!

W środę, 28 marca 2012 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach językowych w ramach projektu ,,Deutsch– Wagen- Tour”. Zaproszona przeze mnie pani Justyna Wichłacz, lektorka projektu porwała uczniów w ciekawą przygodę z językiem niemieckim. Było wesoło, kolorowo i bardzo sympatycznie. Gry, zabawy i konkursy, które  zaproponowała pani Justyna przekonały gimnazjalistów, że język niemiecki jest językiem, który spotykamy na każdym kroku, a jego nauka nie musi być ani trudna, ani nudna. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z wielkim zaangażowaniem, a najaktywniejsi otrzymali nagrody i gadżety z logo ,,Deutsch- Wagen- Tour” (torby, koszulki, notesy, smycze, piłki, piórniki, portfele itp.). Wszyscy uczniowie wynieśli z zajęć wiele nowych zwrotów, co rozwinęło ich umiejętności. Młodzież uczestnicząca w warsztatach miała również możliwość poszerzyć i wzbogacić swoja wiedzę dotyczącą znajomości krajów niemieckojęzycznych. Wszyscy świetnie się bawili, a w tak przyjaznej atmosferze uczniowie nawet nie odczuli, że się uczą.

Anna Olejniczak

„Gdy przyroda budzi się do życia”, czyli ciekawe zajęcia z ekologii.

 

W dniach 21– 24. 03.2012 roku uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Targowej Górce uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Gdy przyroda budzi się do życia” organizowanym i realizowanym przez Starostwo Powiatowe we Wrześni. Projekt kierowany był do uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Założenia projektu miały na celu zaplanowanie i przygotowanie zajęć z edukacji ekologicznej, zajęć przyrodniczych i ruchowych realizowanych w trakcie pobytu. Specyfiką projektu były zajęcia, warsztaty terenowe, zajęcia grupowe i indywidualne o tematyce przyrodniczej dotyczące Drawieńskiego Parku Narodowego oraz budzącej się do życia przyrody.

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem realizowali projekt w Dźwirzynie oraz innych miastach nadmorskich. Zwiedzali Dźwirzyno, Kołobrzeg, Rewal, Niechorze, Trzęsacz oraz Drawieński Park Narodowy. Wyposażeni w karty pracy, materiały oraz media, sporządzali sprawozdania i notatki na temat zmieniającej się przyrody. Młodzi przyrodnicy pracowali w grupach, których zadaniem było obserwowanie zmian przyrody, przeprowadzanie wywiadów, robienie zdjęć, zastanawianie się jak być ekologicznym oraz co dla nich znaczy aktywny tryb życia. Uczniowie kl. V Zespołu Szkół w Targowej Górce aktywnie spędzali czas nad morzem i pokonywali trasę zadaniową na ścieżce zdrowia. Pobyt w Dźwirzynie zakończył integracyjny grill oraz zabawa przy ognisku.

Projekt edukacyjny „Gdy przyroda budzi się do życia” pomógł naszym uczniom zdobyć praktyczną wiedzę, zobaczyć ciekawe miejsca i nauczyć się wielu rzeczy przydatnych w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Niezwykle ważne jest to, że uczniowie mieli możliwość zdobycia nowej wiedzy i umiejętności w bardzo ciekawej i atrakcyjnej dla wszystkich formie.

opiekun kl. V Kinga Dermiago

Zielona szkoła

        W dniach od 14– 17 marca wybraliśmy się razem z uczniami ze szkoły w Nowym Folwarku oraz szkoły specjalnej z Wrześni  na „zieloną szkołę” do Dźwirzyna. Około godz. 740 wyruszyliśmy sprzed naszej szkoły w kilkugodzinną podróż. Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy był Drawieński Park Narodowy. Widzieliśmy tam drzewa przewrócone przez bobry oraz pierwsze oznaki wiosny- śnieżyce. Miło spędziliśmy czas przy ognisku, a potem wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w dalszą drogę, do miejsca zakwaterowania.

Drugiego dnia, po śniadaniu poszliśmy na plażę, którą dotarliśmy do portu w Dźwirzynie. W porcie rybak opowiedział nam, na czym polega jego praca. Później odwiedziliśmy Bosmanat, gdzie pani bosman również przekazała nam informacje o swoim zawodzie. Następnie zjedliśmy obiad, a po nim wyruszyliśmy na ścieżkę zdrowia, która dostarczyła nam wiele wrażeń.

        Trzeciego dnia, z samego rana pojechaliśmy do Kołobrzegu. Na miejscu zwiedziliśmy latarnię morską i oceanarium. Po powrocie i obiedzie udaliśmy się nad brzeg morza, by podziwiać zachód słońca. Wieczorem odbyła się dyskoteka.

        Czwarty dzień, to dzień powrotu do domu. Z żalem żegnaliśmy się z morzem, ale niestety trzeba było wracać. Znów czekała nas wielogodzinna jazda. Około godz. 1520 dotarliśmy do Targowej Górki. Przed szkołą czekali na nas stęsknieni rodzice.

Wiktoria Waligóra

Ferie w Zespole Szkół w Targowej Górce

 Za nami czas ferii zimowych, czas zasłużonego odpoczynku. Uczniowie Zespołu Szkół w Targowej Górce mogli go spędzić w bardzo dowolny sposób. Szkoła zadbała o to ,aby nikt się nie nudził. Każdy, kto tylko chciał  aktywnie spędzić dwutygodniową przerwę w nauce, mógł wybrać dla siebie ciekawe zajęcia.

Podczas tegorocznych ferii realizowany był projekt edukacyjny pt. „ Ferie zdrowe i wesołe”. W ramach zadań projektu uczniowie korzystali z licznych zajęć sportowych takich jak: gra w badmintona, tenisa stołowego, piłkę siatkową czy unihokeja.  Przeprowadzono liczne konkursy z nagrodami. Uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne pod hasłem „Żyj zdrowo” a także plakaty „ Nie używkom” propagujące walkę z paleniem papierosów , narkomanią czy alkoholizmem.  Także gimnazjaliści podczas zajęć komputerowych stworzyli folder o tematyce profilaktycznej.

Licznym udziałem dzieci cieszył się konkurs czytania z j. angielskiego.

Dzięki funduszom przekazanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nekli udało się zorganizować bezpłatne wyjazdy do kina „Trójka” we Wrześni, na basen , kręgle i lodowisko.

 Miłośnicy strzelania z wiatrówki mieli okazje dwukrotnie uczestniczyć w zmaganiach strzeleckich zorganizowanych przez nekielski LOK. Uczniowie naszej szkoły wzięli też udział w Warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach zorganizowanych przez p. Agnieszkę Kuroś, nauczycielkę w-fu.

W  zorganizowanie aktywnego zimowego wypoczynku naszych uczniów włączyli się  nauczyciele: Ewa Wolniak, Dorota Biegańska, Hanna Migdalska, Renata Maciejewska, Kinga Dermiago, Grażyna Jaskułecka, Elżbieta Waligóra, Przemysław Paszkowiak, Dariusz Nikodem, Angelika Jałocha -Polityło, Paulina Andrzejewska, Aleksandra Kaźmierczak, Barbara Szczepańska, Irena Kierzkowska, Ewa Graczyk, Jolanta Plutecka, Anna Męch, Anna Olejniczak, Lucyna Idasiak, Agnieszka Kuroś, Mirosław Wejherowski oraz  Czesław Kozielski.

Podczas ferii przeprowadzono też generalne porządki i drobne naprawy.

Teraz wypoczęci i pełni zapału  zabieramy się do dalszej pracy.

Irena Kierzkowska

Karnawałowy bal

9 lutego w Zespole Szkół w Targowej Górce odbył się tradycyjny coroczny balik karnawałowy dla dzieci młodszych i dyskoteka dla tych trochę starszych.

Było  wesoło i  „bajecznie” kolorowo zwłaszcza w części pierwszej. Na parkiecie pojawiły się przeróżne postaci z bajek, królewny, rycerze, piraci, Indianie, motylki, diabełki, czarownice i duszki. To wszystko za sprawą zabawnych przebrań. Trudno było wybrać najciekawsze ,gdyż wszystkie przyciągały wzrok i zasługiwały na uznanie.

Zabawie tanecznej towarzyszyły liczne konkursy przygotowane przezp. P. Lisiecką i A. Kaźmierczak, nagradzane słodyczami.  Dzieci brały udział w zabawie z krzesłami, zimowej „zgaduj-zgaduli”, konkursie tanecznym, slalomie z przeszkodami i rzucały woreczkiem do celu.

Oprawę muzyczną jednej i drugiej części imprezy zapewnił  P. Kwapiszewski (zespół „Bravo”). Wszyscy , którzy wzięli udział w zabawie, zarówno młodsi uczniowie jak i młodzież z gimnazjum, spędzili tego dnia miłe popołudnie.

Irena Kierzkowska

Pięciolecie Świetlicy Środowiskowej w Targowej Górce

            Dnia 2.02.2012 w Świetlicy Środowiskowej w Targowej Górce odbyło się spotkanie z okazji pięciolecia jej istnienia i działalności. Dzieci i młodzież wraz z wychowawczyniami przygotowali krótką cześć artystyczną, którą zaprezentowali zaproszonym gościom. Na tę uroczystość przybyli: burmistrz Miasta i Gminy Nekla pan Karol Balicki, przewodnicząca MGKRPA pani Agnieszka Janaszak- Staszak , pan Czesław Borkowski członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz ks. Proboszcz S. Stronka. Młodzież przedstawiła również sprawozdanie z działalności świetlicy.

            Świetlica środowiskowa w Targowej Górce powstała w październiku 2007 roku z inicjatywy Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nekli za zgodą ks. Proboszcza Sławomira Stronki. Zajęcia odbywają się w salkach parafialnych dwa razy w tygodniu, tj. we wtorki i czwartki w godzinach od 14.30 do 16.30.W czasie pobytu dzieci zjadają ciepły posiłek, jest to gorący kubek albo mleko z płatkami, oprócz tego ciepła herbata i wafelek.

            Działalność świetlicy środowiskowej zapewnia efektywne zagospodarowanie wolnego czasu poprzez różne formy zajęć: odrabianie prac domowych i przygotowywanie się do zajęć szkolnych, rozwijanie umiejętności manualnych ( zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie, wycinanie, lepienie z plasteliny, wykorzystanie zdobytej wiedzy (konkursy, zagadki, gry dydaktyczne, krzyżówki, rebusy), wzbogacanie posiadanych wiadomości (pogadanki na różne tematy w tym również profilaktyka, gry komputerowe, wyszukiwanie informacji w Internecie, gry edukacyjne, kształtujące ekspresję ruchową ( np. zabawy ruchowe przy muzyce, zabawy na placu zabaw przy salkach i na boisku szkolnym).  Co roku w świetlicy odbywają się Andrzejki. Dzieci i młodzież otrzymują upominki na Mikołaja, Boże Narodzenie, Wielkanoc i na Dzień Dziecka. Przygotowują część artystyczną i upominki na Dzień Chorych, uczestniczą również w Dożynkach Parafialnych. Na zakończenie roku szkolnego jest zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem piosenek. W ubiegłym roku dzieci przygotowały kiermasz świąteczny, a za  pozyskane pieniądze zakupiono gry planszowe i było również wyjście na lody. Wielką atrakcją były wyjazdy na basen do Wrześni i do Swarzędza. Byliśmy również na wystawie w Gnieźnie. W tym roku dzieci i młodzież włączyła się w akcję Ogólnopolskiego Tygodnia Wolontariatu, który trwał od 5.12 do 9.12.2011 roku. Z wielkim zaangażowaniem starsza grupa przygotowywała ciasto na pierniki, młodsze dzieci rozwałkowywały i wykrawały różne świąteczne formy. Przygotowane pierniki były paczkowane i sprzedane w środę 7.12.2011 roku. Pozyskane pieniądze pozwoliły przygotować upominki dla najbardziej potrzebujących rodzin. W świetlicy panuje serdeczna, rodzinna atmosfera. Dzieci i młodzież chętnie spędzają w niej czas.

            Po części oficjalnej wniesiono okolicznościowy tort. Były również życzenia i upominki od zaproszonych gości. Dziękujemy za przybycie na naszą uroczystość i za podarunki.  Dzieci z radością korzystają z nowych przyborów i grają w nowe gry.

Barbara Szczepańska

Aleksandra Kaźmierczak

Mistrzostwa Powiatu Szkół Gimnazjalnych

 w Unihokeju Dziewcząt

Dnia 31.01.2012r. w  Kołaczkowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Gimnazjalnych w Unihokeju Dziewcząt. Reprezentanci Targowej Górki startowali w składzie: Gabriela Lewoczko, Angelika Zielińska, Aleksandra Komisarek, Edyta Refermat, Karolina Pankros, Anna Wawrzyniak, Marta Myszkiewicz, Julia Nikodem, Julia Wiśniewska, Weronika Zielniewicz oraz Aneta Pankros. W zawodach udział wzięły 4 drużyny. Pierwszy mecz dziewczęta z Targowej Górki rozegrały z Otoczną wygrywając z nimi 2:0. Drugi mecz natomiast zagrały z Kołaczkowem z wynikiem 0:2, trzeci mecz z Gimnazjum nr 2 z wynikiem 2:0, zdobywając tym samym srebrny medal. Mistrzem Powiatu zostały dziewczęta z Kołaczkowa.

 

Oto klasyfikacja końcowa:

I miejsce : Kołaczkowo

II miejsce: Targowa Górka

III miejsce: Otoczna

IV miejsce: Gimnazjum nr.2 we Wrześni

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  

Nauczyciel wych. fizycznego

Agnieszka Kuroś

MISTRZOSTWA POWIATU W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT

Dnia 18.01.2012r. w Czeszewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Siatkówce dziewcząt  szkół gimnazjalnych. Udział w zawodach brały trzy drużyny : Miłosław, Orzechowo i Targowa Górka. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Ewa Myszker, Aneta Pankros, Magdalena Nowecka, Marta Myszkiewicz, Anna Wawrzyniak, Julia Nikodem, Karolina Pankros. W klasyfikacji końcowej I miejsce zajęło Orzechowo, II miejsce Miłosław , a miejsce III Targowa Górka. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!.

Agnieszka Kuroś

Spotkanie gimnazjalistów z Targowej Górki z przedstawicielami Wydziału Prewencji z Wrześni

Dnia 13 stycznia 2012 roku gimnazjaliści naszej szkoły spotkali się z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej we Wrześni p. Przemysławem Teodorczykiem i p. Ewą Szatkowską  Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, a następnie zadawali pytania. Wielkie zainteresowanie wzbudziły kary za różne wykroczenia np. jazda bez dokumentów, zażywanie narkotyków, kradzieże i inne. Młodzież zadawała mnóstwo pytań, a przedstawiciele prewencji udzielali wyczerpujących odpowiedzi na każde z nich. Spotkanie przebiegało w przyjaznej, serdecznej atmosferze. Mam nadzieję, że dostarczyło młodzieży wielu cennych informacji i pozwoli im dojrzalej, z większą odpowiedzialnością wkroczyć w dorosłe życie. Dziękujemy panu Teodorczykowi i pani Szatkowskiej za interesujące spotkanie i czekamy na ponowną wizytę w marcu.

Barbara Szczepańska - pedagog szkolny

„Dar serca”

Dla uczniów Zespołu Szkół w Targowej Górce pomoc potrzebującym nie jest obca. Chętnie dzielą się z innymi, choć często sami też nie mają zbyt wiele. W okresie przedświątecznym  nie zapomnieli o wychowankach Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno -Wychowawczego w Michalinowie k/Zagórowa. Już po raz czwarty uczniowie zorganizowali zbiórkę słodyczy dla w/w.

 Weronika Zielniewicz, Marta Myszkiewicz i Szymon Wiśniewski- delegaci Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Elżbietą Waligórą, 22 grudnia przekazali podarunki podopiecznym OREW. Dzieci podziękowały uśmiechem i wspólną zabawą.

Irena Kierzkowska

  

Wigilijne spotkanie

 Ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia to dzień wyjątkowy. Nie ma lekcji ,ale odbywają się klasowe wigilijki i wspólne kolędowanie. W Zespole Szkół w Targowej Górce 22 grudnia cała społeczność uczniowska, zaproszeni goście oraz nauczyciele i pracownicy obsługi spotkali się, by razem  obejrzeć przedstawienie przygotowane przez kółko teatralne pt. „Chwil kilka z życia bożonarodzeniowego drzewka” na podstawie baśni Andersena „Choinka”. Następnie uczniowie kl. IV i V zaśpiewali piosenkę „Zima lubi dzieci” a kl. I pastorałkę „Bliżej do Tatr”. Również swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie kl. II i III   oraz chłopcy z kl. VI i gimnazjum śpiewając acapella „Bracia patrzcie jeno”. Z kolei zespół wokalny działający w naszej szkole zachęcił wszystkich do wspólnego zaśpiewania kolęd.

Święta Bożego Narodzenia to święta szczególnej serdeczności. Uczniowie świetlicy szkolnej wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowali świąteczne kartki z życzeniami dla wszystkich  gości, nauczycieli i pracowników szkoły. Kolędowy koncert zakończyły panie: Lucyna Idasiak i Patrycja Lisiecka odśpiewaniem kolędy „Cicha noc”.

Irena Kierzkowska

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

20 i 23 stycznia w oddziałach przedszkolnych odbyło się wielkie święto– Dzień Babci i Dziadka.

20 stycznia starsza grupa dzieci (6– latki) zaprosiła do przedszkola ukochane babcie oraz dziadków. O godzinie 9.50, kiedy zjawili się już wszyscy goście, uroczystość rozpoczęła wychowawczyni, p. Aleksandra Kaźmierczak, zapraszając wszystkich na występy przedszkolaków– montaż słowno– muzyczny pt. „Prezenty dla Babci i Dziadka”.

Dzieci przedstawiły wiersze oraz piosenki, w których dziękowały babciom i dziadkom za opiekę, troskę i dobroć. Przygotowały także upominki: dla babć– koszyk pełen kwiatów, a dla dziadków– złote medale, które bardzo ucieszyły naszych gości. Po występach wszyscy zgromadzeni zasiedli do słodkiego poczęstunku, w trakcie którego babcie i dziadkowie wspominali dawne czasy, opowiadali wnukom historie, kiedy byli mali.

Dużą radość sprawiło odnajdywanie portretów, własnoręcznie namalowanych przez dzieci. Wszyscy to zadanie wykonali bezbłędnie.

Czas upłynął w miłej atmosferze.

23 stycznia w grupie 5– latków odbył się Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni goście punktualnie o godz. 10.00  zostali powitani przez panią Patrycję Lisiecką, która złożyła zebranym serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz zaprosiła do obejrzenia przygotowanego przez dzieci programu artystycznego.

 Przedszkolaki zaprezentowały najpierw swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, a następnie w krótkim programie artystycznym podziękowały za ciepło i dobroć, które otrzymują od swoich dziadków każdego dnia. Najwięcej radości, śmiechu i komentarzy dostarczyła Seniorom zabawa podczas której mogli odnaleźć  swoje portrety namalowane przez wnuki. Miłym zakończeniem spotkania był wspólny słodki poczęstunek okraszony dyplomami dla super babci i dziadka, zrobionymi własnoręcznie przez przedszkolaków.

 Aleksandra Kaźmierczak i Patrycja Lisiecka

 

Z MYŚLĄ O DZIECIACH

        W Zespole Szkół w Targowej Górce od ubiegłego roku szkolnego i w obecnym realizowany jest projekt edukacyjny „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Głównym celem tego projektu było wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III a w szczególności zapewnienie każdemu dziecku oferty edukacyjno -wychowawczo- profilaktycznej zgodnej z jego potrzebami i możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi, zwiększenie dostępności i podniesienie jakości wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, podniesienie jakości pomocy udzielonej przez szkołę rodzicom dzieci z klas I-III oraz zintensyfikowanie współpracy i zaangażowania rodziców w życie szkoły.

        Przed przystąpieniem do realizacji zajęć wspierających uczniów przeprowadzono wstępne rozpoznanie. W wyniku badań, analiz i wywiadów zdiagnozowane zostały poniższe problemy. Zaburzenia umiejętności  szkolnych stwierdzono u 32% ogółu uczniów kl. I-III. Główne zaburzenia dotyczą umiejętności z zakresu j. polskiego i matematyki. Ponadto 46% dzieci ma problemy logopedyczne. Kolejnym zaburzeniem są wady postawy ciała, które dotyczą 32% uczniów. Te wady to : płaskostopie, okrągłe plecy , nadwaga, skrzywienie kręgosłupa, wystające łopatki.   Dzieci z powyższymi problemami wymagają indywidualnego podejścia stąd potrzeba zorganizowania zajęć, które pozwoliły na zindywidualizowanie procesu nauczania. Programem objęto 36 uczniów z klas I-III. Dla tej grupy dzieci zorganizowano zajęcia wyrównawcze, logopedyczne, gimnastykę korekcyjną , badmintona. Na zajęciach wyrównawczych dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu ,w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji doskonalono analizę i syntezę słuchowo- wzrokową, orientację przestrzenną, wzbogacano słownictwo, doskonalono umiejętność pisania i czytania. By podnieść atrakcyjność tych zajęć stosowano różne metody i formy. Prace nad ortografią prowadzone były m.in. w multimedialnym programie „ Klik uczy ortografii”. Wykorzystanie ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej znacząco poprawiło koncentrację, uwagę, spostrzegawczość i komunikatywność uczestników projektu. Efektem zajęć jest przełamanie niechęci i rezygnacji przy pokonywaniu trudności i wzrost wiary we własne siły.

        Zajęcia wyrównawcze dla dzieci z trudnościami matematycznymi miały na celu wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach  szkolnych, wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, wyrabianie własnej motywacji do pracy. Na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych  z uwzględnieniem nauk matematyczno – przyrodniczych kształtowano umiejętność samodzielnego i logicznego myślenia. Podczas spotkań uczniowie poszerzali swoją wiedzę korzystając z różnych źródeł informacji i w drodze doświadczenia.

Nadal realizowane są dodatkowe zajęcia logopedyczne, które odbywają się w formie indywidualnej, w wyznaczonych godzinach pozalekcyjnych. Stanowią one uzupełnienie i intensyfikację dotychczasowej terapii logopedycznej poszczególnych uczniów.  Podstawowym celem tych zajęć jest kształtowanie  prawidłowej wymowy poprzez korygowanie zaburzeń. Dzięki funduszom pozyskanym z projektu szkoła doposażyła gabinet logopedyczny w cenne pomoce dydaktyczne, m.in. programy komputerowe, które pozwoliły na uatrakcyjnienie zajęć. W ramach zajęć z gimnastyki korekcyjnej uczniowie pod okiem nauczyciela korygują swe wady postawy, stosując się do indywidualnych zaleceń. Na tych zajęciach wykorzystywany jest sprzęt i przybory będące na wyposażeniu szkoły a także zakupiony w ramach projektu( materace, maty, szarfy słupki plastikowe). Uczniowie zakwalifikowani do gry w badmintona ćwiczyli trzy razy w tygodniu (również w soboty). Na treningach poznawali podstawy gry (uchwyt rakiety, poruszanie się po korcie, zagrywka, odbicie dolne i górne, przepisy gry i zachowania) .Na zakończenie wzięli udział w turnieju towarzyskim badmintona w Dominowie, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności. Realizacja w całości zadań projektu z pewnością przyczyni się do wyrównania szans edukacyjnych dzieci, poprawi jakość i efektywność oddziaływań terapeutycznych i edukacyjnych uczniów objętych wsparciem.

Irena Kierzkowska