>> POBIERZ PUBLIKACJĘ "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN"! LINKI >> NASZE PLIKI >> WTG Gniazdo >> Baza PRADZIAD  >> Baza SEZAM >> Forum WTG >> Mapa nazwisk >> Publikacje >> Biblioteka Kórnicka >> Bazy małżeństw  >> Poznań Project >> przodek.pl  >> genpol.com >> Drzewo genealogiczne A.A. Kosińskiego >> Madalinski.info

13 sierpnia 2010r. Według informacji, jakie przesyła naszej redakcji wnuk córki rodziny Karłowskich, Pan Mariusz Mondal; dwór w Mystkach został zaprojektowany przez znanego w Wielkopolsce architekta, twórcę projektu poznańskiego Teatru Polskiego, Stanisława Hebanowskiego. Fakt ten potwierdzają nie tylko opowieści pradziadka Pana Mariusza. Na jednym z serwisów internetowych o Środzie Wielkopolskiej i okolicach (zobacz tutaj) widnieje spis projektów Hebanowskiego, w którym ujęty został dworek w Mystkach.

Kolejne potwierdzenie tych informacji znajdujemy w innym projekcie Stanisława Hebanowskiego. Pałac w Miedzianowie (woj. wielkopolskie) jest jego projektem, a budynek bardzo przypomina dworek w Mystkach. Porównanie na zdjęciach poniżej oraz tutaj.

Jak pisze M. Mondal - "oprócz tego Stanisław Hebanowski wg opowieści mojego pradziadka miał sprzedawać projekty budynków do krajów Europy zachodniej.

Wszystkich zainteresowanych tym tematem zachęcamy do śledzenia wątku forum WTG Gniazdo pt. "Ratujmy dwory wielkopolskie" - zobacz tutaj.


10 sierpnia 2010r. Kolejny materiał audio wspomnień Teresy Misztal. Tutaj można wysłuchać czwartej części rozmowy, zatytułowanej "Suplement wspomnień". Rozmowę przeprowadził wnuk Pani Teresy, Mariusz Mondal. Zapraszamy do wysłuchania!


23 czerwca 2010r. Zapraszamy na kolejne części wspomnień Teresy Misztal, córki Tadeusza i Niny Karłowskich, właścicieli majątku w Mystkach. Nagrania audio po stronie lewej to obydwie części rozmowy zatytułowanej "Dzieciństwo" oraz po stronie prawej rozmowa pt. "Okres i okupacja". Posłuchajcie i dowiedzcie się m.in.: jak wyglądał nalot na dwór i park w Mystkach. Rozmowę przeprowadził wnuk Pani Teresy, Mariusz Mondal. Zapraszamy do wysłuchania!


17 czerwca 2010r. Od dziś w naszym serwisie możecie pobrać publikację historyczną  "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN", która została wydana przez komitet organizacyjny projektu. Stustronicową pracę zbiorową możecie pobrać zupełnie za darmo tutaj.

"Poznanie historii rodzin, związanych z Targową Górką, Mystkami i nieodległym Dębiczem, a zebranych w tej publikacji, być może zachęci do poznania historii najbliższej i skłoni do zainteresowania się dziejami własnych rodzin."

 

okładka_1

 okładka_2

" Przeczytamy tutaj o celach i założeniach projektu edukacyjno-historycznego, a także o historii i współczesności Zespołu Szkół w Targowej Górce."

Jerzy Osypiuk, fragmenty publikacji "STĄD MÓJ RÓD"


16 czerwca 2010r. Zapraszamy do artykułu Jerzego Osypiuka pt. "Potomkowie Karłowskich i Madalińskich na ziemi swoich przodków", który miał ukazać się w czerwcowym wydaniu Przeglądu Nekielskiego. Niestety, na łamach lokalnej gazetki będzie można zapoznać się z nim dopiero w lipcu. Już teraz, pełen artykuł, z listą obecnych przodków wspomnianych rodów podczas zjazdu w Targowej Górce (29 maja) można pobrać tutaj. Zapraszamy do lektury!

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic

Na stronie www.madalinski.info można zapoznać się ze zdjęciami grupowymi potomków Karłowskich i Madalińskich z dokładnymi oznaczeniami oraz łączami do drzewa genealogicznego, tworzonego przez Leszka Umińskiego.


13 czerwca 2010r. Zapraszamy do lektur relacji z uroczystości podsumowania projektu "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN" na łamach PRZEMIAN NA SZLAKU PIASTOWSKIM (tygodnik objął oficjalny patronat medialny nad naszym projektem) oraz WIADOMOŚCI WRZESIŃSKICH.

 

Powiększ obraz, klikając na miniaturę.


12 czerwca 2010r. Do serwisu dodajemy relację z uroczystości podsumowania projektu "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN" Pani Ireny Kierzkowskiej, szkolnego rzecznika prasowego. Czytaj tutaj...


9 czerwca 2010r. Zapraszamy na audio-rozmowę z Teresą Misztal, córką Tadeusza i Niny Karłowskich, właścicieli majątku w Mystkach. O wspomnienia, pełne szczegółów związanych z przedwojennym życiem w zabytkowym dworze pytał wnuk Pani Teresy, Mariusz Mondal. Dwudziestominutowe nagranie możecie odsłuchać poniżej lub tutaj.


7 czerwca 2010r. Od uroczystości podsumowania projektu "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN" minął już ponad tydzień. Na ręce organizatorów, dyrekcji Zespołu Szkół w Targowej Górce i całej społeczności szkolnej cały czas spływają gratulacje i podziękowania:

Teresa Misztal z d. Karłowska, córka Tadeusza Karłowskiego: Dziękuje najmocniej za dokonania w pielęgnowaniu historii, dla mnie bardzo osobiste. To wielkie dzieło wymagało wiedzy i wysiłku dużej grupy wspaniałych ludzi. Doceniając znaczenie tych starań składam moje płynące z samego serca gorące podziękowania.

Mariusz Mondal: Pragnę podziękować Panu Jerzemu Osypiukowi i Wielkopolskiemu Towarzystwu Genealogicznemu za ten projekt. Wasze działania są dla mnie bardzo inspirujące.

Michał Pawełczyk: Co do imprezy w Targowej Górce to naprawdę, bez pochlebstw, to była klasa. Ja zwracam uwagę na trochę inne sprawy. Jako absolwent Politechniki Poznańskiej o specjalności organizacja produkcji, zwracam uwagę na sposób przeprowadzenia, organizację, brak dłużyzn i przestojów, zachowania międzyludzkie i relacje, sposób podejścia młodzieży do imprezy itp. Charakterystyczną rzeczą jest ucieczka młodzieży z tego typu imprez (na zasadzie: swoje zrobiłem, znikam). Tu tego nie zauważyłem. To właśnie mnie zauroczyło: wciągnięcie młodych ludzi w coś, co w zasadzie ich teoretycznie wcale nie powinno obchodzić. I co więcej, to nie było na zasadzie "bo pani kazała" - to się dało odczuć.


4 czerwca 2010r. Do szkolnego serwisu dodajemy materiał wideo ze zwiedzania wystaw przygotowanych przez społeczność naszej szkoły na podsumowanie projektu STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN, 29 maja br. Zapraszamy!

 

>> GALERIA ZDJĘĆ Z OSTATNIEGO ZWIEDZANIA WYSTAW PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ - ZOBACZ!

 

>> GALERIA ZDJĘĆ Z PRZYGOTOWAŃ WYSTAW - ZOBACZ!

   

2 czerwca 2010r. Rozmowa z dyrektorem Zespołu Szkół w Targowej Górce, Hanną Migdalską i Jerzym Osypiukiem (regionalista, inicjator projektu "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN") na temat uroczystości z 29 maja 2010r. - podsumowania działającego w szkole projektu edukacyjno-historycznego. Zobaczcie w jaki sposób, za co i komu raz jeszcze dziękują organizatorzy.

 

1 czerwca 2010r. Artykuł Tomasza Małeckiego z 1046 wydania "Wiadomości Wrzesińskich" poświęcony działalności projektu "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN". Zapraszamy do zapoznania się treścią - można przeczytać po powiększeniu obrazu.

Powiększ obraz, klikając na miniaturę.

 

31 maja 2010r. Zobaczcie to jeszcze raz! Zapraszamy na materiał wideo części artystycznej przygotowanej przez młodzież z Zespołu Szkół w Targowej Górce pod opieką Pani Iwony Zawiślak, Agnieszki Kmieciak i Michała Augustyniaka pt. "WĘDRÓWKĄ ŻYCIE JEST CZŁOWIEKA", która została zaprezentowana 29 maja podczas uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Marii Karłowskiej do kościoła w Targowej Górce oraz podsumowaniu projektu edukacyjno-historycznego "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN".

  • Podziękowania i kilka słów nt. sobotnich uroczystości przesłała nam pomysłodawczyni części artystycznej "WĘDRÓWKĄ ŻYCIE JEST CZŁOWIEKA" Pani Iwona Zawiślak: "Dziękuję p. dyrektor Hannie Migdalskiej za stworzenie wspaniałych warunków do realizacji mojego kolejnego pomysłu, p. Agnieszce Kmieciak za pomoc, bez której nic by nie było możliwe, a przede wszystkim kochanej młodzieży za to, że znosiliście mnie przez te trzy miesiące, za piękny album, który już w tej chwili jest dla mnie jedną z najcenniejszych pamiątek, a przede wszystkim za to, co zrobiliście podczas przedstawienia, angażując się tak, że ja, znając każdy Wasz kolejny ruch, przeżywałam to tak, jakbym widziała Was po raz pierwszy. JESTEŚCIE WIELCY. Dziękuję."

 

30 maja 2010r. Pierwsze zdjęcia z uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Marii Karłowskiej do kościoła w Targowej Górce oraz podsumowania projektu edukacyjnego "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN" są już dostępne w naszej podstronie. Zapraszamy do zwiedzenia galerii! Wkrótce pełne relacje, a więcej już teraz tutaj - w specjalnym wątku projektu na forum WTG "Gniazdo".

fot. Mariusz Biegański

 

28 maja 2010r. Na jeden dzień przed uroczystym podsumowaniem projektu edukacyjno-historycznego "Stąd Mój Ród - Historie Naszych Rodzin", w Zespole Szkół w Targowej Górce odbyło się ostatnie w ramach tego programu spotkanie. Tym razem gościem szkoły był encyklopedysta, twórca koncepcji edytorskiej, redaktor prowadzący encyklopedii jednotomowych PWN, potomek rodu Karłowskich z Mystek, Pan Adam Karwowski.

Podczas wykładów młodzieży klas V, VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum zostały przedstawione podstawowe informacje i ciekawostki nt. tworzenia wydawnictw encyklopedycznych. Wideo, zdjęcia ze spotkania możecie obejrzeć w podstronie poniżej.

Przez ostatnie tygodnie trwały gorączkowe przygotowanie do jutrzejszego (29 maja) podsumowania projektu "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN". Na korytarzach szkolnych, klasach przygotowano dziesiątki różnorodnych wystaw, gazetek i materiałów promocyjnych. Zapraszamy do galerii z ostatnich prac i przygotowań!

 

>> 29 MAJA 2010, GODZ. 10:00

PODSUMOWANIE PROJEKTU "STĄD MÓJ RÓD - HISTORIE NASZYCH RODZIN"

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH!!!

 

27 maja 2010r. Czas na podsumowanie renowacji grobowców rodzin Karłowskich i Karśnickich przy kościele parafialnym w Targowej Górce... Powiększ obraz, klikając na miniaturę.

fot. Jerzy Osypiuk

 

14 maja 2010r., Od połowy kwietnia przy kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Targowej Górce trwają renowacje obiektów sakralnych, grobowców rodzin Karłowskich i Karśnickich. Odnowy możliwe są dzięki funduszom projektu "Stąd Mój Ród - Historie Naszych Rodzin". Zapraszamy do galerii zdjęć z pierwszego etapu - wszystkie zdjęcia zostały wykonane 7 maja.

     

 

12 maja 2010r., We wtorek, 11 maja uczniowie Gimnazjum im. A.A. Kosińskiego w Targowej Górce po raz czwarty wzięli udział w warsztatach genealogicznych. Tym razem 45-minutowe zajęcia poprowadził Pan Leszek Umiński, potomek rodu Madalińskich z Dębicza, założyciel strony internetowej madalinski.info, który zapoznał uczniów z historią swego rodu. Poniżej publikujemy materiał wideo z zajęć oraz przeprowadzony wczoraj wywiad z gościem szkoły. Zapraszamy także na fotorelację ze spotkania - tutaj. Ostatnie zajęcia w ramach projektu "Stąd Mój Ród - Historie Naszych Rodzin" odbędą się 28 maja, a poprowadzi je Pan Adam Karwowski.

 

11 maja 2010r., poniżej publikujemy wyniki konkursu na najlepsze drzewa genealogiczne. Po kilkudziesięciu minutach oceny ostatecznie jury przyznało następujące nagrody:
 

I miejsce: Rafał Plucinski

II miejsce: Adam Andrzejewski; Weronika Zielniewicz

III miejsce: Krzysztof Parus; Ewa Myszker

Nagroda specjalna za zawartość merytoryczną od WTG Gniazdo: Wiktoria Nowak 
Wyróżnienia: Aneta Pankros; Maciej Trojanowicz 
Wyróżnienia za zawartość plastyczną: Weronika Kwiatkowska; Mikołaj Kaliński  
Wyróżnienie specjalne od prezesa WTG, Pana Wojciecha Jędraszewskiego za wartość plastyczną: Milena Wawrzyniak
 
Nagrodzone (i nie tylko) drzewa genealogiczne wykonane przez uczniów Gimnazjum Zespołu Szkół w Targowej Górce można obejrzeć tutaj.
 
8 maja 2010r. Publikujemy projekt afiszu promującego projekt oraz okładkę okolicznościowej publikacji "Stąd Mój Ród - Historie Naszych Rodzin" - opracowania graficzne przygotował Jędrzej Biegański. Wydawnictwo do nabycia podczas podsumowania programu, 29 maja br. w Zespole Szkół w Targowej Górce. Powiększ, klikając na miniatury.

6 maja 2010r. Zapraszamy na materiał wideo i do galerii zdjęć (tutaj) z przygotowań do części artystycznej pt. "Wędrówką życie jest człowieka", która zostanie zaprezentowana przez uczniów Zespołu Szkół w Targowej Górce podczas podsumowania projektu "Stąd Mój Ród - Historie Naszych Rodzin" 29 maja 2010r.

15 kwietnia 2010r. Do naszego serwisu dodajemy indeksy świadectw archiwalnych (możecie je pobrać tutaj). W każdym spisie znajdziecie imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz datę ukończenia szkoły uczniów sprzed kilkudziesięciu lat. Linki do pobrania w tabeli poniżej. Indeksy pomogą Wam szybciej i precyzyjniej poszukać przodka w materiałach, jakie dostępne są na naszej stronie.  
>> INDEKS DO ŚWIADECTW Z LAT 1910-1919

POBIERZ

>> INDEKS DO ŚWIADECTW Z LAT 1881-1909

POBIERZ

 


13 kwietnia 2010r. W galerii (tutaj) znajdziecie kilkanaście przykładów graficznych form wykonania drzewa genealogicznego. Opublikowane zdjęcia, skany to tylko i wyłącznie przykłady podane w celach edukacyjnych. Zachęcamy także do zwiedzenia dwóch stron internetowych, za pośrednictwem których możecie zebrać informacje, posegregować je i stworzyć drzewo genealogiczne: www.moikrewni.pl i www.myheritage.pl


9 kwietnia 2010r. Lokalna rozgłośnia, Radio Merkury przejmuje oficjalny patronat nad projektem "Stąd mój ród - historie naszych rodzin" - zobaczcie tutaj, na oficjalnej stronie stacji. Powyżej znajduje się oficjalny logotyp przedsięwzięcia (zobacz tutaj), zaprojektowany przez Jędrzeja Biegańskiego.


30 marca 2010r. Już 13 kwietnia 2010r. w naszej szkole odbędą się kolejne warsztaty w ramach projektu "Stąd mój ród - historie naszych rodzin" (Jaki temat zostanie poruszony na najbliższym spotkaniu? Oglądaj tutaj). Wszyscy gimnazjaliści na ten dzień przynoszą projekty gotowych drzew genealogicznych swoich rodzin w wersji, którą będą chcieli przedstawić w formie plastycznej. Nie masz pomysłu na swoje drzewo? Zobacz tutaj!


21 marca 2010r. Dodajemy kolejne skany materiałów z archiwum naszej szkoły. Tym razem są to ŚWIADECTWA ODEJŚCIA wypisywane w latach 1920-1927. Ponad 180 plików możecie pobrać na www.zstargowagorka.przeklej.pl.
 
>> ŚWIADECTWA ODEJŚCIA - ARCHIWUM SZKOŁY (1920-1927)

 PLIKI

SPAKOWANY PLIK


19 marca 2010r. Z czego wywodzi się nazwisko Twojego kolegi czy nauczyciela? Sprawdź w etymologii nazwisk uczniów i nauczycieli naszej szkoły - tutaj.

16 marca 2010r. w Zespole Szkół w Targowej Górce odbyło się drugie z cyklu projektu "Stąd mój ród - historie naszych rodzin", spotkanie z przedstawicielami Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego GNIAZDO (www.wtg-gniazdo.org). Podczas wykładu i warsztatów uczniowie zapoznali się z tematyką etymologii nazwisk i zdobyli kolejne, cenne informacje w poszukiwaniu danych o swoich przodkach. Zapraszamy do galerii zdjęć (tutaj) i materiału wideo (wywiad, wypowiedzi uczniów) z dzisiejszego dnia.

 


15 marca 2010r. Zapraszamy do zaktualizowanej tabeli z łączami. Dodaliśmy takie pozycje jak Poznań Project, genpol.com i przodek.pl - mnóstwo informacji!


12 marca 2010r. Do naszego serwisu dodajemy materiały, które pomogą Wam w tworzeniu drzew genealogicznych. Na poniższej liście znajdziecie linki do takich dokumentów, jak księgi metrykalne archiwum parafialnego w Targowej Górce czy świadectwa ukończenia szkoły z archiwum naszej placówki. Najstarsze pochodzą z 1879 roku! Na specjalnym serwerze w serwisie www.zstargowagorka.przeklej.pl (wszystkie dokumenty możecie pobierać zarówno pojedynczo, jak i w spakowanym pliku formatu typu "rar") znajdziecie ponad 1400 plików! Zachęcamy do skorzystania z tych materiałów - mają niesamowitą wartość, treść i historię. W specjalnej podstronie projektu pojawiła się tabela z łączami do cennych źródeł w innych serwisach.

>> KSIĘGI METRYKALNE ARCHIWUM PARAFIALNEGO W TARGOWEJ GÓRCE (1879 - 1945)

 PLIKI

SPAKOWANY PLIK

>> ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA SZKOŁY ARCHIWUM ZESPOŁU SZKÓŁ W TARGOWEJ GÓRCE (1881 - 1909)

 PLIKI

SPAKOWANY PLIK

>> ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA SZKOŁY ARCHIWUM ZESPOŁU SZKÓŁ W TARGOWEJ GÓRCE (1910 - 1919)

 PLIKI

SPAKOWANY PLIK

23 lutego 2010r. w Zespole Szkół w Targowej Górce odbyło się pierwsze z cyklu spotkanie w ramach projektu edukacyjno-historycznego "Stąd mój ród - historie naszych rodzin". Wykład wygłosili przedstawiciele Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" (www.wtg-gniazdo.org) oraz inicjator projektu, regionalista, były nauczyciel historii w naszej szkole, Pan Jerzy Osypiuk. Program realizowany będzie do maja br. w naszej placówce i obejmuje badania genealogiczne na przykładzie ziemiańskich rodzin wywodzących się z okolic Targowej Górki. Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie gimnazjum zapoznali się ze wskazówkami, które pomogą stworzyć im własne drzewa genealogiczne w ciągu najbliższych miesięcy podczas trwania projektu. Zapraszamy na reportaż i do GALERII ZDJĘĆ (tutaj) z dzisiejszego spotkania.

 

     

WWW.ZSTARGOWAGORKA.NEKLA.PL/STADMOJROD.HTM STRONĘ REDAGUJE JĘDRZEJ BIEGAŃSKI  KONTAKT e-mail: szkolne.imperium@op.pl   tel.: (061) 4386 686